Past Presidents

Year

Past President, County

Year

Past President, County

2015

Sherry Morrow, Buffalo County Commissioner

2016

Robert Post, Banner County Commissioner

2013

Leon Kolbet, Hayes County Commissioner

2014

Terry Keebler, Johnson County Commissioner

2011

Steve Erdman, Morrill County Commissioner

2012

LeRoy Janssen, Wayne County Sheriff

2009

Dennis Kimbrough, Fillmore County Supervisor

2010

Pamela Lancaster, Hall County Supervisor

2007

Jerry McCallum, Madison County Commissioner

2008

Joe Hewgley, Lincoln County Commissioner

2005

Ken Stuhr, York County Commissioner

2006

Ken Fornander, Deuel County Treasurer

2003

Cliff Welsh, Keith County Commissioner

2004

Dave Anderson, Gage County Supervisor

2001

Ward Nelson, Morrill County Commissioner

2002

Sandy Zoubek, Stanton County Treasurer

1999

Gayle Swisegood, Richardson County

2000

John Moore, Dawson County Assessor

1997

Jackie Hartnett, Dakota County

1998

Joe Hewgley, Lincoln County

1995

Paul M. Kemling, Hamilton County

1996

Clint Morrison, Scotts Bluff County

1993

James Deaver, Perkins County

1994

Doris Karloff, Saunders County

1991

Loren Paul, Sheridan County

1992

Glen Schultz, Knox County

1989

Gerald Bucher, Richardson County

1990

Doralene Weed, Buffalo County

1987

Henry Thieman, Boone County

1988

Lester Rhoades, Keith County

1985

Irene Abernethy, Hall County

1986

Dale Kastens, Garden County

1983

Tom Kemp, McPherson County

1984

Robert Schmer, Saunders County

1981

Klayton Johnson, Banner County

1982

Lloyd Lawrence, Keya Paha County

1979

Floyd Vrtiska, Pawnee County

1980

Dale Wright, Buffalo County

1977

Henry Purdie, Pierce County

1978

Eldon Moore, Red Willow County

1975

Ben J. Camp, Hall County

1976

John M. Paris, Dawes County

1973

Harold Hilton, Furnas County

1974

Bruno Fangmeier, Thayer County

1971

Fred Lockwood, Scotts Bluff County

1972

Paul Terry, Madison County

1969

Daniel C. Lynch, Douglas County

1970

Orville Hoagland, Adams County

1967

M.V. Landreth, Holt County

1968

Raymond Hahn, Keith County

1965

Harry Thornton, Buffalo County

1966

Ira Radke, Deuel County

1963

Robert Holmes, Douglas County

1964

Ivan Miller, Thayer County

1961

Leslie Stull, Box Butte County

1962

Frank Smith, Boone County

1959

Harry Bryan, Thayer County

1960

Harry Thornton, Buffalo County

1957

Frank Smith, Boone County

1958

O.H. Ross, Perkins County

1955

Lyman R. Hanson, Saunders County

1956

George Flaming, Cheyenne County

1953

O.L. Erickson, Buffalo County

1954

Clark Nichols, Scotts Bluff County

1951

Roman L. Hruska, Douglas County

1952

Joe Promes, Cedar County

1948-49

Art Holmberg, Buffalo County

1950

Frank Hoyt, Red Willow County

1944

Forrest Johnson, Otoe County

1945-47

John Schmer, Clay County

1941

Joe Leedom, Sheridan County

1942-43

Lee E. Moore, Red Willow County